Czerwona Lista grzybów Polski
prof. Władysława Wojewody i prof. Marii Ławrynowicz

                  Kategorie zagrożenia:

                  Ex - wymarłe i zaginione
                       E - wymierające
                       V - narażone
                       R - rzadkie
                       I - o nieokreślonym zagrożeniu

            A


                        Abortiporus biennis E
                        Abortiporus fractipes E
                        Agaricus comtulus R
                        Agaricus macrosporus R
                        Agaricus placomyces E
                        Agaricus purpurellus V
                        Agaricus rusiophyllus V
                        Agrocybe cylindracea E
                        Agrocybe firma E
                        Agrocybe paludosa R
                        Albatrellus confluens E
                        Albatrellus cristatus E
                        Albatrellus ovinus E
                        Albatrellus pes-caprae E
                        Albatrellus subrubescens E
                        Aleurodiscus amorphus R
                        Aleurodiscus aurantius Ex
                        Aleurodiscus cerussatus E
                        Aleurodiscus disciformis E
                        Aleurodiscus scutellatus E
                        Amanita battarae R
                        Amanita caesarea Ex
                        Amanita franchetii V
                        Amanita mairei V
                        Amanita regalis V
                        Amanita strobiliformis R
                        Amanita virosa V
                        Amphinema diadema I
                        Amylocorticium cebennense E
                        Amylocorticium subincarnatum E
                        Amylocorticium subsulphureum Ex
                        Amylocystis lapponica E
                        Anomoporia bombycina E
                        Antrodia albobrunnea E
                        Antrodia crassa V
                        Antrodia gossypium V
                        Antrodia heteromorpha R
                        Antrodia malicola E
                        Antrodia pulvinascens E
                        Antrodia ramentacea E
                        Antrodia sinuosa R
                        Antrodia sordida E
                        Antrodia xantha V
                        Antrodiella citrinella E
                        Antrodiella foliacjo-dentata E
                        Antrodiella hoehnelii R
                        Antrodiella romellii R
                        Antrodiella semisupina I
                        Armillaria tabescens E
                        Arrhenia acerosa V
                        Arrhenia lobata E
                        Arrhenia retiruga E
                        Arrhenia spathulata E
                        Ascotremella faginea V
                        Asterodon ferruginosus E
                        Asterophora lycoperdoides R
                        Asterophora parasitica V
                        Asterostroma cervicolor E
                        Astraeus hygrometricus E
                        Athelidium aurantiacum E
                        Auricularia mesenterica R

            B

                        Balsamia platyspora R
                        Balsamia vulgaris R
                        Bankera fuligineoalba E
                        Bankera violascens E
                        Barssia oregonensis V
                        Battarea phalloides E
                        Boidinia furfuracea E
                        Bolbitius reticulatus R
                        Boletinus cavipes R
                        Boletopsis grisea E
                        Boletopsis leucomelaena E
                        Boletus aereus V
                        Boletus appendiculatus subsp. appendiculatus V
                        Boletus appendiculatus var. junquilleus E
                        Boletus appendiculatus subsp. pallescens E
                        Boletus appendiculatus subsp. regius E
                        Boletus calopus R
                        Boletus fragrans E
                        Boletus luridiformis var. junquilleus E
                        Boletus pulverulentus R
                        Boletus queletii E
                        Boletus radicans V
                         Boletus rhodoxanthus E
                        Boletus satanas E
                        Boletus suspectus E
                        Bondarzewia mesenterica V
                        Boreostereum radiatum E
                        Botryobasidium candicans R
                        Botryobasidium laeve R
                        Botryobasidium obtusisporum R
                        Botryobasidium pruinatum R
                        Botryobasidium vagum R
                        Bovista colorata E
                        Bovista graveolens V
                        Bovista paludosa V
                        Bovista tomentosa V
                        Bovistella radicata E
                        Buglossoporus quercinus E
                        Bulbillomyces farinosus R
                        Byssocorticium atrovirens E
                        Byssocorticium pulchrum Ex

            C


                        Calocera furcata R
                        Calocera glossoides E
                        Caloscypha fulgens R
                        Calvatia candida E
                        Calvatia cyathiformis E
                        Calvatia turneri E
                        Calyptella campanula E
                        Calyptella capula R
                        Calyptella flos-albus R
                        Camarophyllus alpinus V
                        Camarophyllus lacmus V
                        Camarophyllus pratensis R
                        Camarophyllus russocoriaceus R
                        Camarops tubulina V
                        Cantharellus aurora V
                        Cantharellus friesii E
                        Catathelasma imperiale E
                        Ceraceomyces serpens E
                        Ceratobasidium cornigerum I
                        Ceriporia excelsa V
                        Ceriporia purpurea E
                        Ceriporia reticulata R
                        Ceriporia viridans R
                        Ceriporiopsis aneirina E
                        Ceriporiopsis gilvescens E
                        Ceriporiopsis mucida R
                        Ceriporiopsis pannocincta E
                        Ceriporiopsis resinascens E
                        Ceriporiopsis subvermispora E
                        Chamaemyces fracidus R
                        Chamonixia caespitosa Ex
                        Chlorencoelia versiformis R
                        Chlorociboria aeruginosa R
                        Choiromyces venosus R
                        Chroogomphus helveticus E
                        Chrysomphalina chrysophylla E
                        Clavaria argillacea R
                        Clavaria falcata R
                        Clavaria fumosa E
                        Clavaria purpurea E
                        Clavaria zollingeri E
                        Clavariadelphus fistulosus R
                        Clavariadelphus junceus R
                        Clavariadelphus ligula V
                        Clavariadelphus pistillaris V
                        Clavariadelphus truncatus E
                        Clavicorona pyxidata V
                        Clavulicium macounii E
                        Climacocystis borealis R
                        Climacodon septentrionalis R
                        Clitocybe agrestis R
                        Clitocybe hydrogramma R
                        Clitocybe paropsis E
                        Clitocybe pseudoobbata E
                        Clitocybe pruinosa R
                        Clitocybula lacerata V
                        Colacogloea peniophorae I
                        Collybia racemosa E
                        Coltricia cinnamomea I
                        Coniophora olivacea R
                        Conocybe ambigua E
                        Conohypha albocremea V
                        Coprinus bisporus E
                        Coprinus congregatus E
                        Coprinus flocculosus R
                        Coprinus hiascens E
                        Coprinus narcoticus E
                        Coprinus niveus R
                        Coprinus patouillardii R
                        Coprinus picaceus V
                        Coprinus sterquilinus E
                        Cordyceps capitata R
                        Cordyceps longisegmentis R
                        Cordyceps militaris R
                        Cordyceps ophioglossoides R
                        Coriolopsis gallica R
                        Corticium polygonioides E
                        Cortinarius acutus R
                        Cortinarius anthracinus V
                        Cortinarius armeniacus V
                        Cortinarius aurantioturbinatus V
                        Cortinarius aureofulvus E
                        Cortinarius balaustinus E
                        Cortinarius balteatocumatilis E
                        Cortinarius bataillei E
                        Cortinarius bicolor V
                        Cortinarius biformis R
                        Cortinarius bivelus V
                        Cortinarius bulbosus Ex
                        Cortinarius callisteus V
                        Cortinarius claricolor V
                        Cortinarius croceus R
                        Cortinarius cyanites V
                        Cortinarius decoloratus E
                        Cortinarius dilutus E
                        Cortinarius eburneus R
                        Cortinarius fulmineus V
                        Cortinarius fulvescens E
                        Cortinarius iliopodius E
                        Cortinarius incisus V
                        Cortinarius ionophyllus V
                        Cortinarius lucorum V
                        Cortinarius malachius R
                        Cortinarius melanotus E
                        Cortinarius melleopallens E
                        Cortinarius multiformis R
                        Cortinarius opimus E
                        Cortinarius orellanus R
                        Cortinarius porphyropus E
                        Cortinarius privignoides E
                        Cortinarius rigens E
                        Cortinarius rubricosus E
                        Cortinarius rufoolivaceus R
                        Cortinarius saniosus R
                        Cortinarius saturninus V
                        Cortinarius spadiceus E
                        Cortinarius stemmatus E
                        Cortinarius subsertipes R
                        Cortinarius triformis E
                        Cortinarius triumphans E
                        Cortinarius umbrinolens E
                        Cortinarius uraceus R
                        Cortinarius violaceus V
                        Cotylidia pannosa E
                        Cotylidia undulata E
                        Craterocolla cerasi E
                        Creolophus cirratus V
                        Crepidotus applanatus R
                        Crepidotus luteolus V
                        Cristinia helvetica E
                        Crustoderma dryinum E
                        Crustomyces subabruptus E
                        Cudonia circinans V
                        Cyathus stercoreus E
                        Cyphella digitalis E
                        Cyphellostereum laeve E
                        Cystodermella cinnabarinum R
                        Cystodermella granulosum I
                        Cystostereum murraii V
                        Cytidia salicina E

            D


                        Dacryobolus karstenii E
                        Dacryobolus sudans E
                        Dacryomyces capitatus V
                        Dacryomyces chrysospermus V
                        Dacryomyces estonicus V
                        Dacryomyces microsporus I
                        Dacryomyces ovisporus E
                        Dacryomyces suecicus V
                        Dacryomyces tortus E
                        Dacryomyces variisporus E
                        Dacryonaema rufum I
                        Daedaleopsis tricolor R
                        Datronia stereoides E
                        Dendrothele acerina R
                        Dendrothele alliacea R
                        Dendrothele commixta E
                        Dendrothele dryina Ex
                        Dentipellis fragilis R
                        Dentipratulum bialowiesense E
                        Dichomitus albidofuscus E
                        Dichomitus campestris V
                        Dichomitus squalens V
                        Diplomitoporus crustulinus E
                        Diplomitoporus flavescens R
                        Diptlomitoporus lindbladii R
                        Discina gigas V
                        Disciotis venosa R
                        Disciseda bovista E
                        Disciseda candida E
                        Ditiola radicata E

            E

                        Eichleriella alliciens Ex
                        Eichleriella deglubens E
                        Eichleriella leucophaea Ex
                        Elaphomyces anthracinus E
                        Elaphomyces cyanosporus E
                        Elaphomyces leveillei V
                        Elaphomyces maculatus V
                        Elaphomyces papillatus E
                        Entoloma asprellum R
                        Entoloma atromarginatum E
                        Entoloma bloxamii E
                        Entoloma byssisedum R
                        Entoloma chalybaeum R
                        Entoloma clandestinum E
                        Entoloma cuspidiferum E
                        Entoloma cyanulum E
                        Entoloma elodes E
                        Entoloma euchroum R
                        Entoloma eulividum I
                        Entoloma excentricum R
                        Entoloma griseocyaneum E
                        Entoloma juncinum R
                        Entoloma lampropus V
                        Entoloma minutom E
                        Entoloma mougeotii V
                        Entoloma papillatum V
                        Entoloma placidum E
                        Entoloma platyphylloides V
                        Entoloma pleopodium R
                        Entoloma prunuloides E
                        Entoloma pseudoturbidum E
                        Entoloma rhodocylix R
                        Entoloma rhombisporum E
                        Entoloma rusticoides E
                        Entoloma serrulatum R
                        Entoloma speculum E
                        Entoloma strigosissimum E
                        Entoloma turbidum R
                        Eocronartium muscicola E
                        Epithele typhae E
                        Erythricium laetum E
                        Exidia badioumbrina Ex
                        Exidia cartilaginea E
                        Exidia nucleata V
                        Exidia recisa V
                        Exidia repanda E
                        Exidia thuretiana R
                        Exidia truncata R
                        Exidia umbrinella Ex
                        Exidia villosa E
                        Exidiopsis calcea V

            F

                        Faerberia carbonaria R
                        Fayodia maura I
                        Femsjonia peziziformis E
                        Fistulina hepatica R
                        Flammulaster carpophilus R
                        Fomitopsis officinalis E
                        Fomitopsis rosea E

            G

                        Galerina ampullaceocystis E
                        Galerina badipes E
                        Galerina jaapii E
                        Galerina nana E
                        Galerina paludosa R
                        Galerina sphagnorum R
                        Galerina stylifera R
                        Galerina triscopa R
                        Ganoderma carnosum V
                        Ganoderma lucidum R
                        Ganoderma pfeifferi R
                        Ganoderma resinaceum R
                        Gastrosporium simplex E
                        Gautieria morchelliformis Ex
                        Geastrum berkeleyi Ex
                        Geastrum campestre E
                        Geastrum corollinum E
                        Geastrum coronatum V
                        Geastrum elegans E
                        Geastrum fimbriatum R
                        Geastrum floriforme E
                        Geastrum fornicatum E
                        Geastrum hungaricum E
                        Geastrum minimum E
                        Geastrum pectinatum V
                        Geastrum quadrifidum R
                        Geastrum rufescens E
                        Geastrum saccatum E
                        Geastrum schmidelli E
                        Geastrum striatum E
                        Geastrum triplex E
                        Genea fragrans R
                        Genea lespiaultii R
                        Genea verrucosa R
                        Geoglossum atropurpureum R
                        Geoglossum fallax R
                        Geoglossum glabrum R
                        Geoglossum glutinosum R
                        Geopora arenicola R
                        Gerronema albidum R
                        Gerronema chrysophyllum E
                        Gerronema postii V
                        Gerronema strombodes R
                        Gloeocystidiellum convolvens E
                        Gloeocystidiellum karstenii E
                        Gloeocystidiellum leucoxanthum E
                        Gloeocystidiellum luridum E
                        Gloeocystidellum ochraceum R
                        Gloeophyllum trabeum R
                        Gloeoporus dichrous E
                        Gloeoporus taxicola R
                        Gloiodon strigosus Ex
                        Gomphidius glutinosus R
                        Gomphidius maculatus R
                        Gomphidius roseus R
                        Gomphus clavatus E
                        Grifola frondosa V
                        Guepiniopsis bucina E
                        Guepiniopsis chrysocoma R
                        Gymnopilus flavus E
                        Gymnopilus picreus E
                        Gymnopilus stabilis E
                        Gymnopus ocior E
                        Gymnopus putillus E
                        Gyrodon lividus R
                        Gyromitra ancilis R
                        Gyromitra infula V
                        Gyromitra sphaerospora V
                        Gyroporus castaneus R
                        Gyroporus cyanescens R

            H

                        Hapalopilus croceus E
                        Hapalopilus salmonicolor E
                        Hebeloma pumilum R
                        Hebeloma pusillum R
                        Hebeloma radicosum I
                        Helicogloea farinacea E
                        Helicogloea graminicola Ex
                        Helvella ephippium R
                        Helvella lacunosa R
                        Helvella queletii R
                        Hemimycena crispata E
                        Hemimycena cyphelloides R
                        Hemimycena delectabilis V
                        Hericium coralloides V
                        Hericium erinaceum E
                        Hericium flagellum E
                        Hohenbuehelia fluxilis R
                        Hohenbuehelia longipes E
                        Hohenbuehelia petaloides V
                        Hohenbuehelia reniformis E
                        Hydnangium carneum E
                        Hydnangium neuhoffii Ex
                        Hydnellum aurantiacum E
                        Hydnellum auratile E
                        Hydnellum caeruleum E
                        Hydnellum compactum E
                        Hydnellum concrescens E
                        Hydnellum ferrugineum E
                        Hydnellum geogenium E
                        Hydnellum peckii E
                        Hydnellum scrobiculatum Ex
                        Hydnellum suaveolens E
                        Hydnobolites cerebriformis R
                        Hydnotrya michaëlis R
                        Hydnotryopsis suevica R
                        Hydropus atramentosus E
                        Hydropus marginellus E
                        Hydropus subalpinus R
                        Hygrocybe aurantiosplendens E
                        Hygrocybe calyptriformis V
                        Hygrocybe ceracea Ex
                        Hygrocybe chlorophana R
                        Hygrocybe coccinea R
                        Hygrocybe coccineocrenata V
                        Hygrocybe ingrata E
                        Hygrocybe insipida E
                        Hygrocybe intermedia E
                        Hygrocybe laeta V
                        Hygrocybe lepida V
                        Hygrocybe nitrata V
                        Hygrocybe ovina E
                        Hygrocybe parvula E
                        Hygrocybe perplexa E
                        Hygrocybe persistens R
                        Hygrocybe psittacina R
                        Hygrocybe punicea R
                        Hygrocybe quieta R
                        Hygrocybe reai E
                        Hygrocybe redii E
                        Hygrocybe spadicea Ex
                        Hygrocybe subglobispora E
                        Hygrocybe unguinosa V
                        Hygrocybe vitellina E
                        Hygrophoropsis pallida R
                        Hygrophorus discoideus R
                        Hygrophorus gliocyclus V
                        Hygrophorus hyacinthinus E
                        Hygrophorus hypothejus I
                        Hygrophorus poetarum R
                        Hygrophorus pudorinus R
                        Hygrophorus russula R
                        Hymenochaete cinnamomea E
                        Hymenochaete corrugata E
                        Hymenochaete cruenta V
                        Hymenochaete fuliginosa E
                        Hymenochaete tabacina R
                        Hymenogaster olivaceus E
                        Hyphoderma obtusiforme I
                        Hyphodermella corrugata Ex
                        Hyphodontia latitans E
                        Hypochnella violacea Ex
                        Hypochnicium cymosum I
                        Hypochnicium polonense R
                        Hypsizygus ulmarius V
                        Hysterangium hessei Ex
                        Hysterangium separabile E

            I

                        Inocybe abjecta E
                        Inocybe acuta R
                        Inocybe adaequata R
                        Inocybe calamistrata V
                        Inocybe calospora V
                        Inocybe glabripes E
                        Inocybe godeyi R
                        Inocybe grammata V
                        Inocybe griseolilacina R
                        Inocybe hystrix V
                        Inocybe jacobi E
                        Inocybe paludinella E
                        Inocybe phaeodisca V
                        Inocybe putilla E
                        Inocybe squamata R
                        Inocybe xanthomelas E
                        Inonotus cuticularis R
                        Inonotus dryadeus V
                        Inonotus dryophilus V
                        Inonotus hastifer I
                        Inonotus hispidus R
                        Inonotus leporinus E
                        Inonotus obliquus R
                        Inonotus rheades V
                        Inonotus tomentosus V
                        Inonotus triqueter V
                        Irpex collabens E
                        Irpex lacer V
                        Irpex lacteus R
                        Irpex luteoalbus R
                        Irpex nitidus R
                        Irpicodon pendulus E
                        Ischnoderma benzoinum V
                        Ischnoderma resinosum V

            K

                        Kavinia alboviridis E
                        Kavinia himantia E

            L

                        Laccaria maritima E
                        Lactarius acerrimus R
                        Lactarius acris R
                        Lactarius albocarneus R
                        Lactarius aspideus V
                        Lactarius chrysorrheus R
                        Lactarius controversus E
                        Lactarius hysginus V
                        Lactarius insulsus E
                        Lactarius lacunarum E
                        Lactarius lilacinus R
                        Lactarius picinus R
                        Lactarius repraesentaneus E
                        Lactarius resimus E
                        Lactarius sanguifluus V
                        Lactarius sphagneti E
                        Lactarius spinosulus V
                        Lactarius trivialis R
                        Lactarius violascens E
                        Lactarius zonarioides E
                        Leccinum niveum V
                        Leccinum roseofractum V
                        Leccinum rotundifoliae E
                        Leccinum tesselatum R
                        Leccinum vulpinum R
                        Lentaria albovinacea Ex
                        Lentaria byssiseda I
                        Lentinellus flabelliformis E
                        Lentinellus omphalodes E
                        Lentinellus ursinus V
                        Lentinellus vulpinus E
                        Lentinus cyathiformis E
                        Lentinus strigosus V
                        Lentinus tigrinus R
                        Lentinus torulosus R
                        Lepiota alba V
                        Lepiota brunneoincarnata V
                        Lepiota echinacea V
                        Lepiota erminea Ex
                        Lepiota grangei E
                        Lepiota griseovirens E
                        Lepiota langei E
                        Lepiota lilacea Ex
                        Lepiota parvannulata Ex
                        Lepiota pseudofelina E
                        Lepiota setulosa E
                        Lepiota tomentella E
                        Lepista carpatica V
                        Leptoporus mollis E
                        Leucocortinarius bulbiger R
                        Leucopaxillus paradoxus E
                        Leucopaxillus salmonifolius E
                        Limacella glioderma V
                        Limacella guttata V
                        Litschauerella clematitis E
                        Lobulicium occultum E
                        Lycoperdon caudatum V
                        Lycoperdon decipiens E
                        Lycoperdon echinatum R
                        Lycoperdon ericaeum E
                        Lycoperdon mammiforme V
                        Lycoperdon marginatum E
                        Lycoperdon norvegicum I
                        Lyophyllum deliberatum E
                        Lyophyllum mephiticum E
                        Lyophyllum murinum E
                        Lyophyllum palustre V
                        Lyophyllum putidum E
                        Lyophyllum rancidum V
                        Lyophyllum striipileum E
                        Lyophyllum transforme E

            M


                        Marasmiellus foetidus R
                        Marasmius limosus E
                        Marasmius setosus V
                        Melanogaster variegatus E
                        Melanoleuca strictipes R
                        Melanophyllum eyrei E
                        Melanophyllum haematospermum R
                        Melanotus phillipsii E
                        Microglossum olivaceum V
                        Microglossum viride V
                        Microstoma proctractum R
                        Mitrula paludosa V
                        Montagnea radiosa E
                        Morchella conica R
                        Morchella esculenta R
                        Morchella semilibera R
                        Mucronella calva E
                        Mycena adonis R
                        Mycena adscendens E
                        Mycena atroalba R
                        Mycena aurantiomarginata V
                        Mycena belliae E
                        Mycena capillaripes V
                        Mycena chlorantha V
                        Mycena clavularis R
                        Mycena concolor E
                        Mycena crocata R
                        Mycena cyanipes V
                        Mycena excisa E
                        Mycena flavescens R
                        Mycena latifolia E
                        Mycena leptophylla R
                        Mycena longiseta E
                        Mycena megaspora V
                        Mycena minutula V
                        Mycena olivaceomarginata R
                        Mycena pelianthina I
                        Mycena pseudocorticola V
                        Mycena pterigena V
                        Mycena purpureofusca V
                        Mycena renati V
                        Mycena strobilicola R
                        Mycena supina E
                        Mycena urania E
                        Mycena xantholeuca E
                        Mycenastrum corium V
                        Mycenella lasiosperma E
                        Mycoacia aurea E
                        Mycoacia fuscoatra E
                        Mycoacia uda V
                        Mycocalia denudata E
                        Mycorrhaphium pusillum Ex
                        Myriostoma coliforme E

            N

                        Naohidea sebacea E
                        Nidularia deformis R

            O

                        Oligoporus balsameus E
                        Oligoporus floriformis V
                        Oligoporus guttulatus E
                        Oligoporus howei E
                        Oligoporus obductus E
                        Oligoporus placentus E
                        Oligoporus ptychogaster R
                        Oligoporus sericeomollis V
                        Oligoporus undosus E
                        Omphaliaster asterosporus E
                        Omphalina epichysium V
                        Omphalina hepatica Ex
                        Omphalina oniscus E
                        Omphalina philonotis E
                        Omphalina sphagnicola V
                        Omphalina umbellifera R
                        Onygena corvina R
                        Onygena equina R
                        Ossicaulis lignatilis V
                        Oxyporus corticola R
                        Oxyporus obducens R

            P

                        Pachyploeus citrinus R
                        Pachyploeus melanoxanthus R
                        Panaeolus fimiputris R
                        Panaeolus papilionaceus R
                        Panellus ringens E
                        Panellus violaceofulvus R
                        Parmastomyces transmutans V
                        Paxillus filamentosus R
                        Peniophora lilacea E
                        Peniophora piceae E
                        Peniophora pithya E
                        Perenniporia medulla-panis V
                        Perenniporia subacida V
                        Peziza ammophila R
                        Peziza saniosa R
                        Phaeocollybia christinae V
                        Phaeolepiota aurea R
                        Phaeomarasmius erinaceus R
                        Phaeomarasmius rimulincola E
                        Phallogaster saccatus E
                        Phallus duplicatus E
                        Phanerochaete deflectens E
                        Phanerochaete jose-ferreirae I
                        Phellinus chrysoloma V
                        Phellinus ferreus I
                        Phellinus ferrugineofuscus E
                        Phellinus laevigatus V
                        Phellinus lundellii E
                        Phellinus nigricans I
                        Phellinus nigrolimitatus E
                        Phellinus pini R
                        Phellinus populicola E
                        Phellinus torulosus E
                        Phellinus tremulae E
                        Phellinus viticola E
                        Phellodon confluens Ex
                        Phellodon connatus E
                        Phellodon niger V
                        Phellodon tomentosus E
                        Phlebia albida Ex
                        Phlebia bresadolae Ex
                        Phlebia centryfuga E
                        Phlebia chrysocreas E
                        Phlebia deflectens E
                        Phlebia lilascens E
                        Phlebia livida E
                        Phlebia rufa R
                        Phlebia serialis E
                        Phlebia subochracea Ex
                        Phlebia subserialis E
                        Phlebia ardosiaca I
                        Phlebiopsis ravenelii E
                        Phleogena faginea E
                        Pholiota adiposa R
                        Pholiota albocrenulata E
                        Pholiota conissans E
                        Pholiota henningsii E
                        Pholiota heteroclita E
                        Pholiota myosotis V
                        Pholiota squarrosoides E
                        Pholiota tuberculosa V
                        Phylloporus rhodoxanthus R
                        Phyllotopsis nidulans V
                        Phyllotus porrigens V
                        Physisporinus vitreus R
                        Pisolithus arrhizus R
                        Platygloea effusa Ex
                        Platygloea fimetaria Ex
                        Plectania melastoma R
                        Pleurotus calypatrus E
                        Pleurotus cornucopiae V
                        Pleurotus pulmonarius V
                        Plicaturopsis crispa R
                        Pluteus aurantiorugosus E
                        Pluteus chrysophaeus R
                        Pluteus ephebeus R
                        Pluteus godeyi I
                        Pluteus granulatus I
                        Pluteus hispidulus R
                        Pluteus petasatus R
                        Pluteus plautus I
                        Pluteus pseudorobertii E
                        Pluteus pusillulus E
                        Podofomes trogii E
                        Podosordaria tulasnei R
                        Polyporus alveolaris E
                        Polyporus melanopus E
                        Polyporus rhizophilus E
                        Polyporus tuberaster R
                        Polyporus umbellatus V
                        Porostereum crassum Ex
                        Porostereum spadiceum R
                        Porotheleum fimbriatum E
                        Porphyrellus porphyrosporus R
                        Poronia punctata E
                        Porpoloma pes-caprae E
                        Protohydnum fasciculare Ex
                        Protohydnum piceicolum E
                        Protomerulius caryae E
                        Psathyrella ammophila E
                        Psathyrella atrolaminata E
                        Psathyrella bifrons Ex
                        Psathyrella canoceps E
                        Psathyrella caput-medusae V
                        Psathyrella corrugis R
                        Psathyrella frustulenta E
                        Psathyrella longicauda E
                        Psathyrella microrrhiza R
                        Psathyrella noli-tangere R
                        Psathyrella populina E
                        Pseudomerulius aureus R
                        Pseudoomphalina kalchbrenneri E
                        Psilocybe albonitens V
                        Psilocybe coprophila R
                        Psilocybe elongata R
                        Psilocybe ericaea E
                        Psilocybe ericaeoides E
                        Psilocybe hornemannii R
                        Psilocybe laeticolor I
                        Psilocybe luteonitens E
                        Psilocybe melasperma E
                        Psilocybe merdaria R
                        Psilocybe montana R
                        Psilocybe paupera E
                        Psilocybe polytrichi R
                        Psilocybe pseudocyanea R
                        Psilocybe rhombispora E
                        Psilocybe squamosa I
                        Psilocybe subericaea R
                        Psilocybe subviscida I
                        Psilocybe tenax E
                        Psilocybe turficola E
                        Psilocybe uda R
                        Psilocybe multifida V
                        Pulveroboletus gentilis E
                        Pulveroboletus hemichrysus E
                        Pulveroboletus lignicola V
                        Punctularia strigosozonata E
                        Pycnoporellus alboluteus E
                        Pycnoporellus fulgens V
                        Pycnoporus cinnabarinus R

            R

                        Ramaria aurea E
                        Ramaria botrytis E
                        Ramaria flava R
                        Ramaria formosa R
                        Ramaria gracilis E
                        Ramaria obtusissima E
                        Ramaricium alboochraceum Ex
                        Ramariopsis corniculata R
                        Ramariopsis kunzei E
                        Ramariopsis laeticolor I
                        Resinicium pinicola E
                        Resupinatus vetlinianus E
                        Rhodocollybia fodiens E
                        Rhodocollybia prolixa V
                        Rhodocybe caelata E
                        Rhodocybe fallax E
                        Rhodocybe nitellina R
                        Rhodocybe obscura E
                        Rhodocybe popinalis V
                        Rhodotus palmatus E
                        Rigidoporus crocatus E
                        Russula alnetorum V
                        Russula alutacea E
                        Russula amoena V
                        Russula amoenicolor R
                        Russula amoenolens R
                        Russula chloroides I
                        Russula caerulea R
                        Russula curtipes R
                        Russula emeticicolor E
                        Russula gracillima E
                        Russula livescens I
                        Russula lundellii Ex
                        Russula pelargonia E
                        Russula pungens E
                        Russula rhodopoda R

            S

                        Sarcodon glaucopus Ex
                        Sarcodon imbricatus V
                        Sarcodontia crocea R
                        Sarcoscypha coccinea I
                        Sarcosoma globosum E
                        Sarcosphaera coronaria V
                        Scleroderma cepa E
                        Scleroderma fuscum E
                        Scotomyces subviolaceus E
                        Scytinostroma galactinum Ex
                        Scytinostroma odoratum Ex
                        Sebacina dimitica E
                        Sebacina laccata E
                        Septobasidium carestianum Ex
                        Septobasidium fuscoviolaceum Ex
                        Serpula himantioides R
                        Sistotrema alboluteum E
                        Sistotrema confluens E
                        Skeletocutis alutacea E
                        Skeletocutis lenis V
                        Skeletocutis odora V
                        Skeletocutis stellae V
                        Skeletocutis subincarnata V
                        Sparassis brevipes V
                        Sparassis crispa R
                        Spathularia flavida E
                        Spongipellis delectans E
                        Spongipellis spumeus E
                        Steccherinum fimbriatum R
                        Stereum ostrea E
                        Strobilomyces strobilaceus R
                        Stypella grilletii E
                        Stypella subgelatinosa I
                        Stypella subhyalina E
                        Stypella vermiformis E
                        Subulicium lautum E
                        Suillosporium cystidiatum I
                        Suillus flavidus E
                        Suillus placidus R
                        Suillus plorans E
                        Suillus sibiricus E
                        Suillus tridentinus E

            T

                        Terana caerulea Ex
                        Thanatephorus fusisporus E
                        Thanatephorus ochraceus I
                        Thanatephorus sterigmaticus E
                        Thanatephorus terrigenus Ex
                        Thelephora anthocephala V
                        Thelephora caryophyllea V
                        Thelephora penicillata V
                        Trametes cervina E
                        Trametes pubescens R
                        Tremella exigua Ex
                        Tremella foliacea I
                        Tremella globispora E
                        Tremella indecorata Ex
                        Tremella moriformis E
                        Tremella mycetophiloides I
                        Tremella simplex E
                        Tremella virescens Ex
                        Tremiscus helvelloides R
                        Trichaptum biforme R
                        Trichaster melanocephalus E
                        Trichoglossum hirsutum E
                        Tricholoma acerbum E
                        Tricholoma atrosquamosum var. squarrulosum I
                        Tricholoma aurantium R
                        Tricholoma colossus E
                        Tricholoma columbetta R
                        Tricholoma equestre I
                        Tricholoma focale E
                        Tricholoma fucatum Ex
                        Tricholoma luridum Ex
                        Tricholoma orirubens V
                        Tricholoma pessundatum R
                        Tricholoma populinum V
                        Tricholoma sejunctum R
                        Tricholomopsis decora R
                        Tubaria confragosa E
                        Tuber aestivum Ex
                        Tuber albidum R
                        Tuber dryophilum R
                        Tuber maculatum R
                        Tuber mesentericum E
                        Tuber nitidum I
                        Tuber rapeodorum V
                        Tubulicrinis borealis E
                        Tulasnella hyalina E
                        Tulostoma brumale R
                        Tulostoma fimbriatum V
                        Tulostoma kotlabae E
                        Tulostoma melanocyclum E
                        Tulostoma squamosum E
                        Tylospora fibrillosa E
                        Typhula ishikariensis R
                        Typhula quisquiliaris R
                        Tyromyces fissilis R

            U

                        Urnula craterium R

            V

                        Veluticeps abietina R
                        Veluticeps ambigua E
                        Verpa Bohemica V
                        Verpa conica R
                        Vibrissea truncorum R
                        Volvariella bombycina R
                        Volvariella hypopithys R
                        Volvariella media E
                        Volvariella murinella R
                        Volvariella pusilla V
                        Volvariella taylori R
                        Volvariella volvacea V
                        Vuilleminia makrospora Ex

            W


                        Wynnella silvicola E

            X


                        Xerocomus armeniacus E
                        Xerocomus parasiticus R
                        Xerula melanotricha E
                        Xerula pudens R
                        Xylobolus frustulatus V

            BIBLIOGRAFIA:

            Wojewoda W., Ławrynowicz M. 2006. Red list of the macrofungi in Poland.
            In: Mirek Z., Zakrzycki K., Wojewoda W., Szeląg Z. (eds.) Red list of plants and fungi In Poland.
            W. Szafer Inst. Of Botany, Polish Academy of Science, Kraków, p. 53-70


© Jarosław Orłowski. Wszelkie prawa zatrzeżone!